Vizsgálatok

A kardiológia az orvostudomány önálló ága, a szív betegségeivel foglalkozó részterülete, amely az elmúlt években óriási fejlődésen ment keresztül mind a diagnosztikus mind a terápiás lehetőségeket illetően. A szív megbetegedései igen különbözőek lehetnek, különböző okból alakulhatnak ki. Ha anatómiailag közelítjük meg („kívülről befelé haladva”) a szívburoktól egészen a szívbelhártyáig, szívbillentyűkig, az alábbi fontos betegségek emelhetőek ki.
- Szívburokgyulladás* (Pericarditis)
- Szívizomgyulladás* (Myocarditis)
- Szívizombetegségek (Cardiomyopáthiák)
- Szívelégtelenség
- Az epicardiális koszorúerek megbetegedése (Atheroscleroticus szívbetegség)
- Szívbillentyűbetegségek (pl.: Aorta Stenosis, Aorta Insuffitientia)
- Szívbelhártya gyulladás (Endocarditis)
- Szívritmuszavarok (Az ingerképző és/vagy vezető rendszer zavarai, pl. Sick Sinus Syndroma, Atrio-ventricularis Blokk-ok, Pitvarfibrilláció)
* gyakran együtt jelentkező kórkép
A fenti megbetegedések hátterében rendkívül sok ok úgynevezett etiológiai tényező lehetséges.
A kardiológiai megbetegedések világszerte jelentős népegészségügyi terhet jelentenek az adott ellátórendszerre vonatkozóan. A hazai adatok alapján nyilvánvaló tény, hogy a magyarországi lakosságot tekintve a morbiditás, valamint mortalitás egyik legfőbb oka az atherosclerotikus szívbetegség, valamint a szívelégtelenség. Kardiológiai szempontból – az öröklött tényezők mellett – jelentős rizikófaktorok közé tartozik a meglévő cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a nem megfelelően kezelt magasvérnyomásbetegség, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás és a stressz. Ezen páciensek időben történő felismerése vagy a már ismert betegek adekvát kezelése népegészségügyi szempontból kritikus és fontos prioritást élvez.
Fontos kiemelni, hogy az említett kockázati tényezők nem feltétlenül okoznak klinikai panaszt, gyakran évekig fent állhatnak érdemi diagnózis nélkül és már csak a szövődményeket látjuk. Ezért a kardiológia jelenleg érvényes új irányelvei egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a megelőzésre (prevenció) és a meglévő rizikófaktorok kontrolljára.
Mikor forduljunk kardiológushoz? Melyek a figyelemfelkeltő tünetek?
- Elsődlegesen terhelésre jelentkező mellkasi szúró, szorító fájdalom, amely kisugározhat a felső végtagokba, vállba
- Szívdobogásérzés jelentkezése esetén vagy lassú pulzus, kihagyott ütés esetén
- Átmeneti eszméletvesztés, vagy eszméletvesztés megelőző „mindjárt elájulok” érzés esetén
- Terhelhetőség csökkenése, indokolatlan fáradtság, étvágytalanság esetén
- Indokolatlan légszomj és/vagy fulladásos panaszok esetén
- Alsó végtagok indokolatlan dagadása, ödémássá válása esetén
- Nem vagy nem jól beállított magasvérnyomás betegség esetén
- Egyenes ági rokon ismert szívbetegsége esetén
- Meglévő, már diagnosztizált kardiológiai megbetegedés esetén kontroll céljából
- Prevenciós, szűrővizsgálat céljából
- Igazolt COVID fertőzést követő terhelhetőség csökkenés, vagy mellkasi panaszok esetén
Mi történik a kardiológiai vizsgálat során?
A páciens gondos és részletes kórelőzményének, kardiovaszkuláris rizikófaktorainak felvételét, illetve az esetlegesen már szedett gyógyszereinek leírását továbbá aktuális panaszainak rögzítését követően kerül sor az eszközös és nem eszközös vizsgálatokra. Nem eszközös vizsgálat során alapos fizikális vizsgálatot (hallgatózás, kopogtatás) követően 12-elvezetéses nyugalmi EKG, rendelői vérnyomásmérés történik. Amennyiben a fentiek alapján szükséges és indokolt, a szív funkcionális és morfológiai állapotát részletesen elemző szívultrahang vizsgálatot végzünk. Ha a panaszok alapján további szintén eszközös vizsgálatok is indokolhatóak, abban az esetben 24-órás vérnyomás-monitorizálást (ABPM), valamint 24-órás EKG monitorizálást (HOLTER-EKG) javaslunk. Szükséges lehet terheléses EKG elvégzése. A leletek és meglévő információk birtokában, szakorvosi javaslat kiadása történik, amely tartalmazza a szükséges teendőket, szükség esetén gyógyszeres terápiát, életmódtanácsot. Amennyiben további vizsgálatok is javasoltak akkor – kórházi hátteres segítséggel – koszorúér-CT-t, koszorúérfestést, elektrofiziológiai vizsgálatot és konzultációt szervezünk.